Przejdź do wersji zoptymalizowanej dla osób niewidzących i słabowidzących
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu górnego
Przejdź do treści głównej
Przejdź do menu prawego
Przejdź do mapy serwisu
Przejdź do stopki
 • Fotografia w górnej animacji: dycha-maly
 • Fotografia w górnej animacji: foto1
 • Fotografia w górnej animacji: palac-maly
 • Fotografia w górnej animacji: ratusz-maly
 • Fotografia w górnej animacji: woz-maly

Dane urzędu

Gmina Rakoniewice

Osiedle Drzymały 25

62-067 Rakoniewice

Tel.: 61 444 10 02

E-mail: sekretariat@rakoniewice.pl

NIP: 995-01-98-613

Regon: 631259324

Znajdujesz się w:

Pytanie do...

Szukaj w pytaniach i odpowiedziach

Szukana fraza:

 


Lista pytań i odpowiedzi

Pytanie zadane dnia 2016-09-20 17:57:31, przez Adam Nowak
Witam, mam dwa pytanka. Czy gmina Rakoniewice dofinansowuje zakup pompy ciepła lub innych ekologicznych źródeł energii i jeśli tak to czy dotyczy to nowo budowanych budynków, czy modernizacji istniejących? I druga sprawa - kiedy można spodziewać się remontu ulic Polnej (odcinek wzdłuż boiska) oraz Słonecznej w Rostarzewie? Pozdrawiam
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-11-21 09:39:10
Dzień dobry!
Obecnie nie mamy żadnych uchwał Rady Gminy, które umożliwiałyby dofinansowanie wymienionych przez Pana zakupów. Jest Pan kolejną osobą, która zwraca na to uwagę, więc myślę, że jest dobry czas, by poszczególne Komisje Rady rozpatrzyły ten problem. Myślę, że najpierw może to dotyczyć np.: dofinansowania zakupu kotłów gazowych, które zastąpiłby tradycyjne piece. Sprawa jest oczywiście do dyskusji.
Co do drugiej części Pana pytania, chciałbym, aby ul. Spokojna, Słoneczna i Polna w Rostarzewie zostały wyremontowane w przyszłym roku. Zaproponuję te inwestycje do budżetu 2017 r.
Gerard Tomiak
 
Pytanie zadane dnia 2016-11-09 19:03:19, przez Jacek Wita
Dzień Dobry. Chciałbym dowiedzieć się dlaczego w miejscowości Tarnowa nie są równane polne drogi za pomocą równiarki - w innych miejscowościach obserwuję, że działania takie przeprowadzane są nieraz dwa razy w roku a w naszej wiosce było to 2 lata temu. Od czego to jest uzależnione? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-11-21 09:34:22
Każda wieś, w ramach funduszu sołeckiego rezerwuje sobie środki na równanie dróg. W budżecie gminy również takie pieniądze się znajdują. O tym, które drogi są równane decydują sołtysi w porozumieniu z odpowiedzialnym za to urzędnikiem. Oczywiście nie wszystkie odcinki są równane, gdyż zdarza się, że dana droga polna nie jest drogą gminną.
Gerard Tomiak
 
Pytanie zadane dnia 2016-10-20 12:13:49, przez Jacek Matuszewski
Dzień dobry
Szanowny Panie Burmistrzu
Nawiązując do sezonu grzewczego i wszelkich akcji paranetyczno dydaktycznych mających na celu ograniczenie szkodliwości wykorzystywanych paliw.Zwracam się z ogromną prośbą aby podjąć bardziej radykalne kroki dokonując wyrywkowej kontroli-czym pali się w piecach na os.Wygoda po godz 19.-z wprowadzeniem kar włącznie
Wrocławski smog to pikuś

Z poważaniem
Jacek Matuszewski
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-11-21 09:33:07
Dzień dobry!
Panie Jacku, coraz częściej mieszkańcy zwracają uwagę na problem palenia w piecach nieodpowiednimi „paliwami”. Coraz częściej są to też sygnały już nie anonimowe, ale wprost wskazujące na podejrzaną posesję. Chciałbym wierzyć, że mieszkańcy są pod tym względem coraz bardziej odpowiedzialni. Tych nieodpowiedzialnych trzeba na bieżąco identyfikować i – no cóż – karać. Potrzeba jednak wspólnego działania. Proszę zatem wskazać posesję lub posesje, których zauważony przez Pana problem dotyczy – telefonicznie lub mailowo.
Gerard Tomiak
 
Pytanie zadane dnia 2016-10-26 16:17:38, przez Oskar Ceglarek
Witam pani burmistrzu.
Mam pytanie :) Kiedy oficjalnie rozpocznie się modernizacja pałacu :) Pozdrawaim
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-10-28 08:53:12
Dzień dobry!
Już zaczynamy! 17 października wraz z Panią Skarbnik Teresą Kmiecik podpisaliśmy w Urzędzie Marszałkowskim umowę na dofinansowanie tej inwestycji w kwocie 2,6 mln zł. W tym tygodniu ogłoszony został przetarg na inspektorów nadzoru. Na początku listopada będzie ogłoszony przetarg na wykonawstwo i po podpisaniu stosownej umowy, prace remontowe się rozpoczną.
Gerard Tomiak
 
Pytanie zadane dnia 2016-07-18 19:15:47, przez Agnieszka Jeszke
Dzień dobry,
Panie Burmistrzu, czy mógłby Pan przed sezonem grzewczym przygotować dla mieszkańców Rakoniewic ulotki i plakaty uświadamiające, jak groźne dla zdrowia dzieci i dorosłych jest palenie śmieciami w piecach i że grożą za to kary finansowe?
Być może mieszkańcy nie maja takiej wiedzy, palą śmieciami nawet latem.

Czy mają Państwo jakieś pomysły, jak rozwiązać ten przykry i uciążliwy problem?

 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-07-28 08:41:07
Dzień dobry!
To bardzo dobry pomysł. Wykorzystamy w tym celu łamy naszego Rakoniewickiego Magazynu Informacyjnego. Poproszę również dyrektorów szkół, by na zajęciach wychowawczych w szkołach poruszany był ten problem. Niech dzieci też uświadamiają dorosłych. Akcja ulotkowa również wchodzi w grę.

Pozdrawiam
Gerard Tomiak
 
Pytanie zadane dnia 2016-07-20 13:19:15, przez Mirek Zwanzig
Witam Panie burmistrzu.

Do jakiego stopnia możliwe jest współfinansowanie remontu odcinka drogi powiatowej leżącej na terenie gminy Rakoniewice przez gminę Rakoniewice?
Chodzi mi konkretnie o brakujący odcinek Gola - Głodno.

Droga ta jest priorytetowa dla mieszkańców Goli należących do parafii Rostarzewo, korzystających z Ośrodka zdrowia w Rostarzewie, dojeżdżających na autobus PKS do Głodna.

Z góry dziękuje za odpowiedz.
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-07-28 08:40:26
Dzień dobry. W gminie Rakoniewice jest wiele ważnych, z punktu widzenia użytkowników, odcinków polnych dróg powiatowych. Między innymi Jabłonna – Blinek, Jabłonna – Kuźnica Zbąska oraz wspomniana droga Gola – Głodno. Powiat dysponuje ograniczonymi środkami więc w pierwszej kolejności remontowane są te priorytetowe, a tzw. skróty do priorytetowych nie należą. Myślę jednak, że w porozumieniu z powiatem gmina mogłaby zwiększyć środki np. na częstsze utwardzanie ww. odcinka, co znacznie wpłynęłoby na poprawę jakości tej drogi. Jest taka możliwość.

Gerard Tomiak
 
Pytanie zadane dnia 2016-03-04 18:56:35, przez Robert Wójcik
Witam. Czy byłaby możliwość z niedalekiej przyszłości zorganizować spotkanie z Panem Gen. Janem Podhorskim, który przed wojną mieszkał w Rakoniewicach. Fajnie byłoby móc usłyszeć na żywo o tych czasach, gdy wałczył o nasz kraj, tym bardziej od naszego mieszkańca. Można mieć nadzieje, że takie spotkanie będzie zorganizowane?
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-04-07 11:45:20
Dzień dobry!
Razem z Towarzystwem Miłośników Ziemi Rakoniewickiej podjąłem działania, by doprowadzić do takiego spotkania. Mam nadzieję, że będzie to możliwe podczas planowanego w tym roku wmurowania tablicy pamiątkowej na budynku na Pl. Powstańców Wlkp. w Rakoniewicach, gdzie gen. Podhorski „Zygzak” mieszkał.
Gerard Tomiak
 
Pytanie zadane dnia 2016-03-28 14:27:33, przez Mirosław Biskup
Witam panie Burmistrzu, mam pytanie odnośnie drogi w Drzymałowie po stronie Ponetexu. Czy jest w ogóle w planach robienie tej drogi? Bo na dzień dzisiejszy jest w bardzo fatalnym stanie. Pozdrawiam
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-04-07 11:42:38
Dzień dobry!
Odpowiedź na Pana pytanie brzmi „TAK”. Na ostatniej sesji, 30 marca br., zabezpieczyliśmy w budżecie 30.000 zł na wykonanie dokumentacji projektowej tej drogi.
Gerard Tomiak
 
Pytanie zadane dnia 2016-03-05 20:38:15, przez Andrzej Kuczyk
Witam Panie Burmistrzu. Czy w naszej gminie jest mozliwosc otrzymania dofinansowania na wymiane pieca weglowego C.O.na gazowy?
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-03-21 13:27:13
Dzień dobry!
W chwili obecnej nie ma takiej możliwości, ale nie ukrywam, że rozważam przedstawienie radnym takiej propozycji i podjęcie stosownej uchwały. Najpierw jednak podjęta zostanie uchwała Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Rakoniewice.
Gerard Tomiak
 
Pytanie zadane dnia 2016-03-17 16:39:49, przez Marcin Zaremba
Czy gmina zamierza obniżyć wysokość rocznego abonamentu dla mieszkańców SPP? W Rakoniewicach opłata roczna wynosi aż 500 zł, natomiast dla mieszkańców strefy w Grodzisku Wlkp. jest równa 100 zł na rok, w Poznaniu 120 zł na rok.
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-03-21 13:25:10
Dzień dobry!
Tak, będę zwracał się do Rady Gminy o zmiany w uchwale regulujące również tę kwestię. Obecnie monitorujemy funkcjonowanie SPP i zbieramy głosy mieszkańców, które przekazuję bezpośrednio do biura SPP, jaki i za pośrednictwem pracownika SPP. Uważam, że pewne zmiany będą konieczne i wierzę, że radni pozytywnie się do nich odniosą.
Gerard Tomiak
 
Pytanie zadane dnia 2016-02-16 20:15:37, przez Krzysztof Borowczak
Witam serdecznie,
1. W nawiązaniu do pytania Pana Kamila Majorek odnoście budowy ścieżki pomiędzy Ruchocicami a Drzymałowem uważam że Gmina powinna sama zabezpieczyć środki i wykonać tą inwestycję i nie czekać aż GDDKiA się dołoży do inwestycji.
Jestem użytkownikiem tej drogi jako kierowca samochodu i roweru w obu przypadkach ten odcinek jest niebezpieczny i pozostawia wiele do życzenia, ale myślę że Gmina sama powinna zadbać o bezpieczeństwo swoich mieszkańców gdyż to głównie oni będą użytkować tą ścieżkę. Uważam też że ścieżka na tym odcinku jest bardziej potrzeba niż w kierunku Wioski gdzie ruch jest znacznie mniejszy.
2. Na kiedy jest przewidziana jakaś modernizacja oczyszczalni ścieków w miejscowości Józefin? Oczyszczalnia od kilku lat stoi nieczynna, codziennie przyjeżdża beczkowóz czy nie lepiej byłoby dokonać modernizacji i może przyłączyć inne miejscowości?
Pozdrawiam
Krzysztof Borowczak
Odpowiedź może zostać odesłana na mój adres bez konieczności podawania jej na stronie internetowej Urzędu.
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-03-04 10:37:29
Dzień dobry!
Ad. 1. GDDKiA nie ma się dokładać do inwestycji. To jest inwestycja GDDKiA i ewentualnie gmina Rakoniewice może się dołożyć. Zresztą, podczas reorganizacji wcześniejszych inwestycji przez GDDKiA oddział w Poznaniu, gmina Rakoniewice zawsze partycypowała w kosztach, by inwestycja była w ogóle realizowana lub by była realizowana wcześniej. Mieliśmy podpisane stosowne porozumienia i w sumie na inwestycje przy DK 32 na terenie gminy Rakoniewice wydaliśmy ponad 4 mln złotych, które przecież mogły być wydane na coś innego.
Ad. 2. W planach jest budowa kolektora sanitarnego do miejscowości Jabłonna i przyłączenie również osady Józefin do tej instalacji.
Gerard Tomiak
 
Pytanie zadane dnia 2016-03-02 11:52:44, przez Marek Olejniczak
Czy przejeżdżał Pan po ulicach sąsiadujących z rakoniewickim rynkiem po wprowadzeniu na nim Strefy Płatnego Parkowania? Na obecną chwilę sytuacja wygląda tak, że na wyznaczonych płatnych miejscach stoją 4 samochody, natomiast boczne ulice są całe zastawione samochodami. Od razu mówię, że postawienie na nich zakazu zatrzymywania nie będzie dobrym pomysłem, a takie informacje krążą po mieście - proszę się do tego odnieść - czy miasto chce zmienić organizację ruchu na sąsiadujących z rynkiem ulicach ustawiając tam znaki zakazu zatrzymywania? Na koniec - główna strona zawiera informację - ˝Istnieje również możliwość skorzystania z opłaty (...) (szczegóły na www.rakoniewice.pl)˝. Rozumiem, że wstawienie obrazka ulotki informacyjnej jest proste, bo za dużo nie trzeba się przy tym napracować, ale może by tak wskazać gdzie można te szczegóły przeczytać. Człowiek przeszukuje archiwum, bip i nic nie znajduje, pomijam, że do Strefy Płatnego Parkowania powinna być osobna podstrona uruchomiona najpóźniej w dniu uruchomienia SPP.
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-03-04 10:35:29
Dzień dobry!
Odniosę się najpierw do Pana uwagi dotyczącej podstrony; to słuszna sugestia i od dziś, tj. 04.03 uruchomiliśmy specjalną zakładkę Strefa Płatnego Parkowania, gdzie znajdują się wszystkie dokumenty jej dotyczące. Istotnie poruszanie się po BIP-ie może stwarzać pewne trudności.
Sprawa druga – „po mieście” krążą różne informacje, które bardzo często nie mają pokrycia w faktach. Nie będzie zakazu zatrzymywania na bocznych uliczkach. Wpłynęło natomiast do urzędu pismo z przedszkola, od dyrektora i rady rodziców, z prośbą o ustawienie zakazu z ograniczeniem postoju do 15 minut w strefie przy przedszkolu, ale tym musi się zająć komisji bezpieczeństwa.
Pozdrawiam
Gerard Tomiak
 
Pytanie zadane dnia 2016-02-17 08:34:42, przez Agnieszka Kupka
Dzień dobry.
Czy w związku z rozpoczęciem programu 500+ planowane są przyjęcia pracowników na etaty do obsługi tego świadczenia? Interesuję mnie to, ponieważ dużo mówi się w mediach o tym, że będą potrzebni ludzie do obsługi tego programu. Czy w Rakoniewicach będzie taka potrzeba?
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-02-25 10:22:17
Dzień dobry!
Tak, z pewnością również w naszym samorządzie będzie potrzeba zatrudnienia dodatkowych osób do obsługi programu 500+. Obecnie same wnioski o świadczenia rodzinne to około 700-800 wniosków. Przewidujemy, że w programie 500+ liczba wniosków osiągnie pułap około 2000.
Gerard Tomiak
 
Pytanie zadane dnia 2016-02-19 11:29:51, przez Paweł Głuchowski
Witam panie Burmistrzu, mam pytanie co do płatnej strefy parkowania na rynku. Mam prawo wykupić miejsce parkingowe jako mieszkaniec rynku, lecz gdy zapłacę z góry za to miejsce, to mam pewność że gmina zapewni mi miejsce koło domu malując na nim kopertę lub tablice z nr. rejestracyjnymi. W miejscu gdzie pracuję również jest płatna strefa i takie tablice są umieszczone na danych miejscach parkingowych. Pozdrawiam
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-02-25 10:20:16
Dzień dobry!
Opłata abonamentowa ma spowodować obniżenie kosztów. Według stawki jednostkowej zaparkowanie samochodu w godzinach 9–17 kosztuje 10,20 zł, wliczając w to sobotę – 3,80 zł za dzień, daje łącznie 54,80 zł za tydzień. Za miesięczny abonament trzeba zapłacić 50 zł. W uchwale Rady Miejskiej z dnia 30.09.2015 r. nie ma mowy o zapewnieniu miejsca a tym bardziej o kopercie z numerem rejestracyjnym pojazdu dla indywidualnego mieszkańca.
Gerard Tomiak
 
Pytanie zadane dnia 2016-02-24 18:38:50, przez K.Nowacka
Witam Panie Burmistrzu
Czy w naszej gminie jest możliwość otrzymania dofinansowania do budowy przydomowej oczyszczalnie ścieków?
 
Odpowiedź udzielona dnia 2016-02-25 10:19:23
Dzień dobry!
Oczywiście, że istnieje możliwość otrzymania dotacji na przydomową oczyszczalnię ścieków w wysokości 2,5 tys. złotych, ale nie więcej niż połowa wartości inwestycji. O szczegóły proszę pytać pana Krzysztofa Kucharczaka, tel. 61 29 365 53.
Gerard Tomiak
 
Pytanie zadane dnia 2016-02-15 20:12:17, przez Adam Nowacki
Witam Serdecznie Pana Burmistrza!
Panie Burmistrzu, czy jest możliwość wystąpienia podczas Dni Rakoniewic 2016 Sarsy?? Myślę, że jej koncert przyniósłby duże zainteresowanie :)
Pozdrawiam i proszę o odpowiedź :)
 
Dzień dobry!
Każda propozycja jest godna rozważenia. Na ten rok mamy już podpisane umowy. Z artystami trzeba rozmawiać już pod koniec roku, a początek roku to ostatni dzwonek na umowy. W tym roku będą „Piękni i Młodzi” oraz Robert Janowski z przebojami lat 80-tych. A więc dopiero w 2017 r. możemy mówić o kimś innym.
Pozdrawiam
Gerard Tomiak
 
Pytanie zadane dnia 2016-02-07 18:55:29, przez Kamil Majorek
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie połączenia miejscowości Ruchocice-Rakoniewice za pomocą ścieżki rowerowej, taką jaka jest z Ruchocic do Grodziska i dalej do Granowa przez Ptaszkowo. O ile z Ruchocic do firmy Bonduelle jest ścieżka tak i od Drzymałowa do Rakoniewic to w zasadzie brakuje niewiele, raptem 4-5km. Z logicznego punktu widzenia taka ścieżka powinna być zrobiona. Na pewno zachęciło by to mieszkańców okolicznych miejscowości, w okresie wiosna-lato-jesień do dojeżdżania do pracy rowerem. Nie można też zapomnieć o wzmożonej aktywności sportowej na ścieżce Rakoniewice - Drzymałowo, która mogła by się rozwinąć.
Jeżeli w planach taka ścieżka ma powstać, to chciałbym wiedzieć kiedy. Jeżeli nie ma jej w planach, to proszę tę propozycję rozważyć.
Pozdrawiam
 
Dzień dobry!
Podoba mi się stwierdzenie „z logicznego punktu widzenia…”. Też tak uważam. Niestety jest to droga krajowa i to gestii Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad leży wykonanie tego odcinka. Problem ten widział tylko poprzedni dyrektor poznańskiego oddziału p. Marek Napierała, z którym zrealizowaliśmy szereg inwestycji przy „krajówce”, np. droga serwisowa w kierunku Rostarzewa czy ścieżka za Rostarzewem w kierunku Wolsztyna – zawsze przy finansowym współudziale środków z budżetu gminy Rakoniewice. Niestety kolejni dyrektorzy (zmiany były już dwukrotnie) nie chcą, albo nie mogą zauważyć tego problemu. Stale interweniuję w tej sprawie i będę to robił nadal. GDDKiA skupia się na drogach typu S4, a przecież dla nas w tej chwili najważniejszy jest ten mały odcinek.

Gerard Tomiak
 
Pytanie zadane dnia 2016-01-13 19:59:11, przez Renata Kasperska
Witam,
zwracam się z prośbą o ustawienie koszy na śmieci na osiedlu wygoda, ponieważ jedyny znajduje się pod marketem biedronka. Utrudnia to zachowanie czystości na osiedlu.
 
Dzień dobry. Wydaje mi się, że utrzymanie czystości nie zależy od ilości koszy na śmieci, ale od naszego zachowania. Kosze na śmieci znajdują się tylko w centrum miasta. Zwrócę się do radnych na najbliższym posiedzeniu Komisji Rady z prośbą o rozważenie zasadności i możliwości ustawienia koszy w miejscowościach na terenie naszej gminy. Myślę, że mały papierek np. po cukierku można po prostu zabrać do domu i wyrzucić do kosza.
Gerard Tomiak
 
Pytanie zadane dnia 2015-10-22 10:46:47, przez Sznydel Adam
Dzień dobry, moje zainteresowanie zwrócił brak jakichkolwiek informacji o przetargach/zapytaniu ofertowym dotyczącym planowania przestrzennego, t.j.: kto sporządza mpzp, WZiZT Ponadto chciałbym zauważyć, że procent terenów objętych MPZP naszej gminy jest znikomy i z pewnością nie wróży to dobrego rozwoju, także tego finansowego. O aktualności, cyfryzacji i dostępności SUiKZP nie wspominając. Czy są poruszane jakiekolwiek kwestie w tym temacie?
Pozdrawiam,
Sznydel Adam
 
Projekty decyzji o warunkach zabudowy oraz decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego wykonywane są przez Autorską Pracownię Projektowania Architektury APPA Jerzy Bolanowski Leszno ul. Łużycka 18. Procent terenów objętych mpzp na terenie Gminy Rakoniewice jest podobny jak pozostałych Gmin Powiatu Grodziskiego. Procent terenów objętych mpzp nie ma żadnego wpływu na finanse Gminy.
Na terenie Powiatu Grodziskiego i Gminy Rakoniewice powstają mpzp zakazujące zabudowy, które wręcz odwrotnie uporządkowywują planowaną zabudowę, zakazując zabudowy lub zmieniając jej charakter.
Gmina Rakoniewice posiada najwięcej z gmin powiatu grodziskiego terenów przygotowanych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.
Cyfryzacja Gminy uzależniona jest od procesu powstawania map cyfrowych. Organem odpowiedzialnym przygotowanie map cyfrowych terenu Gminy Rakoniewice jest Starosta Grodziski. Procent pokrycia mapami cyfrowymi terenu Gminy Rakoniewice to około 20%.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Rakoniewice dostępne jest na stronie internetowej Urzędu w wersji elektronicznej.
Żadna z gmin powiatu grodziskiego nie posiada całkowitego pokrycia terenu mapami cyfrowymi. Powyższy problem zgłaszany był wielokrotnie Staroście Grodziskiemu.

Paweł Sobecki - Kierownik Wydziału Gospodarki Gminnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Gruntami
 
Pytanie zadane dnia 2015-10-13 20:28:57, przez Monika Przybyła
Witam czy na dni naszego miasta w 2016 roku jest szansa na koncert Dawida Kwiatkowskiego? Koncert na pewno przyniesie zainteresowanie.
 
Dzień dobry!
Dziękuję za podpowiedź. Z różnych stron napływają do nas głosy i sugestie, co do tego, kogo zaprosić na Dni Rakoniewic w przyszłym roku. Zawsze jest to bardzo trudny wybór i nie sposób zadowolić wszystkich. Często ograniczeniem są wymagania gwiazdy i finanse. Zobaczymy.
Gerard Tomiak
 

[ strona: 1 2 3 4 5 6 z 6 ] >> koniec
Zamknij pasek info24
INFO24
Rozkład PKP     |     Rozkład PKS     |     Rozkład LOT     |     Kursy walut     |     Giełda     |     Lotto     |     Pogoda     |     
 • 10drzymaly
 • Leader
 • NSR
 • SISMS
 • Szlaki rowerowe
 • Wielkopolskie wydanie
 • Karta Dużej Rodziny
 • Orlik 2012

Kontakt

Gmina Rakoniewice
Osiedle Drzymały 25, 62-067 Rakoniewice
Tel.: 61 444 10 02
E-mail: sekretariat@rakoniewice.pl

NIP: 995-01-98-613
Regon: 631259324

Statystyki
Licznik odwiedzin:
4104433
Dzisiaj:
890
Gości on-line:
3
Twoje IP:
54.146.179.146
projekt i hosting: INTERmedi@ | zarządzane przez: CMS - SPI
Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Zamknij